TOZUMAZ BETON

     Beton, içindeki kalsiyum ( kireç taşı ) nedeniyle tozuma yapan bir malzemedir. Yaya veya araç trafiği altındaki alanlarda beton zeminlerin tozumasını önlemek için ya bir kaplama yapmak ya da çok daha fonksiyonel ve uzun ömürlü olacak sıvı beton yoğunlaştırıcı (Lityum Silikat)kullanmak gerekir.

       Lityum silikat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler ile betonun yoğunluğunu arttırmak ve yüzeyini sertleştirmek, betonu parlatmaya hazırlamak konusunda oldukça önemli bir basamaktır. Beton yüzeyini mümkün olan en iyi parlaklık derecesine kadar parlatabilmek için Lityum silikat yüzey kullanılması gereklidir. Lityum silikat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler betonun içine penetre olarak, betonun içinde tozumaya sebep olan kalsiyum karbonat, kalsiyum hidroksit ve alkali metal hidroksitleri ile reaksiyona girerek yüzeyi genleştirerek sertleştirir ve betonun tozumasını tamamen engeller. Özellikle yumuşak beton zeminlerde Lityum silikat sıvı yüzey sertleştiricilerin kullanılması çok daha önemlidir.

     Beton zeminler, hangi koşullarda ve amaçla dökülmüş olursa olsunlar zamanla yüzey üzerindeki aktivitelere bağlı olarak meydana gelen aşınmalardan etkilenerek tozuma yaparlar. Bu çoğu zaman soluduğumuz havada gözle görülemeyen zerrecikler halinde olup, sağlığımızı tehdit eder hale gelebilir. Ötesinde, bu zemin üzerinde bulundurduğumuz malzeme ve ürünlerimizin yüzeyine çökerek ürün ömrüne etki eder. Görüldüğü üzere işlem görmemiş beton zemin sağlığımız ve ürünlerimiz için büyük tehdit olma noktasındadır.

     Parlak bir zemine her zaman ihtiyaç bulunmayabilir ama unutmayın sağlığa ise her zaman ihtiyacımız vardır. Böyle bir durumdaysanız bizi arayın; beton zemininiz için tozumazlık işlemini nasıl yapabileceğimizi anlatalım. Tozumazlık yapılan zemine ise parlatma işlemi ileriki zamanlarda uygulanabilir.

     Apronlar, fabrika alanları, küçük atölyeler, üretim tesisleri, otoparklar ve depolar bu uygulamanın en çok tercih edildiği alanlardır.