BETON PARLATMA   

       Beton Parlatma, profesyonel silim makineleri ve elmaslarla kirli görünümlü beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla aşındırılarak mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır.

      Parlak beton uygulamaları kesinlikle bir yüzey kaplama yöntemi değildir, beton zemine, çevreye zararlı hiçbir kimyasal uygulanmaz. Bu yüzden tamamen çevre dostu, çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde edilir.

     Parlak beton zeminler, ahşap döşemelere, mermer ve granite oranla yaklaşık %40 daha az kaygan bir zemindir. Beton yüzeyler parlatıldıktan sonra kullanılacak değişik özelliklerdeki sealerlar sayesinde hem beton parlaklığını ve görünümünü daha da mükemmelleştirmek hem de beton zeminin suya, yağlara asitlere ve her türlü kimyasallara karşı direnç kazanmasını sağlamak mümkündür.

     Lityum silikat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler ile betonun yoğunluğunu arttırmak ve yüzeyini sertleştirmek, betonu parlatmaya hazırlamak konusunda oldukça önemli bir basamaktır. Beton yüzeyini mümkün olan en iyi parlaklık derecesine kadar parlatabilmek için Lityum silikat yüzey kullanılması gereklidir. Lityum silikat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler betonun içine penetre olarak, betonun içinde tozumaya sebep olan kalsiyum karbonat, kalsiyum hidroksit ve alkali metal hidroksitleri ile reaksiyona girerek yüzeyi genleştirerek sertleştirir ve betonun tozumasını tamamen engeller. Özellikle yumuşak beton zeminlerde Lityum silikat sıvı yüzey sertleştiricilerin kullanılması çok daha önemlidir. Eğer zemin çok yumuşak ise sıvı yüzey sertleştiricilerin zemine birkaç kat uygulanması gerekebilir. Lityum silikat yüzey sertleştirici kullanılmayan yumuşak beton zeminlerde kazıma ve honlama basamaklarında betonun dağılması ve agregaların koparak zeminde küçük çukurlar bırakması gözlemlenebilir.

AVANTAJLARI

• Yoğun ayak trafiğinin olduğu ve ağır iş makinaların ve forkliftlerin çalıştığı zeminlerde dayanımının çok fazla olması ve tekerlek izlerini en aza indirmesi sebebiyle en uygun zemin çözümüdür.

• Diğer alternatifleriyle kıyaslandığında bakım maliyeti en az olan zemin seçeneğidir. Beton bir kere parlatıldıktan sonra 5‐10 sene sadece su ve paspas ile temizlenmesi yeterlidir. Çok uzun süreler sonra dışarıdan gelen kum ve benzeri maddeler yüzünden yüzeyde çok küçük çizikler oluşabilir. Bu çizikler parlaklığın ilk günkü mertebeden uzaklaşmasına sebep olabilir. Bu aşamada ise son 2‐3 silim basamağı tekrarlandığında, betonunuz ilk günkü parlaklığını geri kazanır.

• Çevreye karşı dost malzeme ve uygulamadır.

• Yanmaya karşı tamamen dirençlidir.

• Aşınmalara karşı çok dirençli olduğundan, kullanım ömrü en uzun zeminlerden biri denilebilir.

• Yüzey mukavemeti çok fazladır.

• Beton tozumalarını tamamen engellediği gibi beton zeminlerin nefes almasına da olanak sağlar.

• Uygulaması çok kolaydır ve uygulama sırasında zemin kullanılmaya devam edilebilir. Örneğin bir fabrika, depo, otopark, veya büyük süpermarketlerin beton zeminleri parlatılırken, zemin kullanılmaya devam edilebilir.

• Işığı yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma masraflarını %40’a kadar azaltır.

• Kaymaya karşı yüksek sürtünme katsayısı.

• FDA standartlarına uygun olduğundan, Amerika’daki hastane zeminleri, parlak beton zeminlere dönüştürülmektedir.

• Çevreye dost, “yeşil bina” ürünü olarak bilinmektedir.

• Beton mekanik olarak elmaslarla bir kere parlatıldığında, herhangi bir kaplama malzemesi gibi soyulması veya kalkması söz konusu değildir. Parlaklığını çok uzun süre korur. Parlatıldıktan sonra cila veya parlatıcı kimyasal kullanılmasına gerek yoktur.